У раду са децом јасленог узраста полази се од принципа јединства неге и васпитања. Процес неге и васпитања прилагођава се сваком детету његовим потребама и могућностима. Нега подразумева и превентивну здравствену заштиту којом се чува здравље деце и превентивно делује на могуће болести.
Игра има централно место у раду са децом као водећа активност кроз коју деца расту, развијају се и уче. Игра омогућава, подстиче и култивише спонтане изразе и понашања детета а такође омогућава поштовање дечјих способности и откривање света око себе.
При планирању и релизацији активности у раду са децом користимо приручнике: „Корак по корак 1” и „Програм рада са децом до три године”.
Програм превентивне здравствене заштите има за циљ формирање здравог, задовољног и безбрижног детета. Програм се реализује кроз сарадњу и ангажовање са специјалистичком педијатријском ординацијом др Милице Котлајић. Превентивно-здравствена заштита реализује се кроз различите активности предвиђеним програмом, у складу са потребама детета.
Поред сталног лекарског надзора планирано се спроводе и следеће активности значајне за превентивну здравствену заштиту:
- Јачање и заштита.
- Формирање хигијенских навика које воде очувању и унапређењу здравља детета (одржавање личне хигијене, физичко рекреативне активности, заштита животне средине).
- Дневна контрола здравственог стања детета од стране медицинске сестре и васпитачица.
- Обезбеђивање оптималне температуре, осветљености и проветрености просторија.
- Свакодневна контрола хигијене просторија, опреме, играчака, постељине и сл.
- Контрола коришћења дезифекционих средстава и средстава за хигијену.
- Саветодавни рад са родитељима.
Здравствено-васпитни рад је саставни део унапређивања здравља, раста и развоја деце. Деца кроз игру усвајају значај:
- Здравља.
- Правилне и разноврсне исхране.
- Личне и општа хигијене.
- Физичког вежбања.